tumblr visit counter
Propaganda Yayınları - Atezim: Düşünce ve Pratik daveti

‘Ateizm: Düşünce ve Pratik’ Kitabı Daveti

Siyasal İslam girdabında çırpınan Türkiye ateistler ve ateist düşünce için giderek daha baskıcı ve zorlayıcı bir ülkeye dönüşüyor. İşte tam da bu zamanda günlük kısır siyasi çekişmelerin dışında, ateizmi gündemimize almanın ve dini her yönüyle tartışmanın daha da gerekli olduğu kanısındayız. Zira, özellikle Türkiye özelinde dinin ve dini siyasetin hem düşünce hem de pratik manada nerelere ulaşabildiğini gördük, görmeye de devam ediyoruz.

Okullardaki eğitimden, cinsiyet ayrımcılığına; düşünce özgürlüğünden dinin kurumsallaşmasına dek birçok güncel mesele, ateist düşüncenin sosyopolitik çerçevesine girmektedir. Zira, bu konular doğrudan ya da dolaylı bir şekilde, “kötülüğün kaynağı” problemi, din – ahlak ilişkisi, tanrı fikrinin dünyanın akışına müdahalesi veya “ilk neden” polemiği gibi derin geçmişe ve tarihe sahip konulara ilişkilendirilebilir. Bu ilişki, gerek kutsal addedilen metinlerin incelenmesi, gerekse yerel ve küresel birçok tartışma üzerinden genişletilebilir, okunabilir.

Maalesef bu konularda yazılmış tatmin edici özgün Türkçe içerik bulmak hala oldukça zor. Kalıcı ve kapsayıcı bir eser meydana getirerek bu boşluğu doldurmayı hedefliyoruz. 'Ateizm: Düşünce ve Pratik’ kitabı hem davetli hem de bu çağrımız üzerine projemize katkı sunan yazarların çalışmalarıyla oluşan kollektif bir kitap olacak. Kitabın editörlüğünü, Kuran’ın Kaynakları kitabının yazarı Tufan Çelebi yapacak. Sadece e-kitap yayınlayan yayınevi Propaganda Yayınları tarafından yayınlanacak.

Kitabımız makale katkısına açıktır. Ateist düşünce ve pratiğin özellikle yerel problemler üzerinden okumasını yapan çalışmalar ilgi alanımıza girmektedir. Makale katkısı sunmak istiyorsanız, Şubat ayı başına dek bize bir paragraflık konu özeti göndermenizi rica ediyoruz. Şubat ayı sonuna dek makalenizin kabul edilip edilmediğini bildireceğiz. Tüm makaleler nihai bir hakem ve editör okumasından geçecektir. Son makale teslimi olarak 1 Temmuz 2017 tarihini belirledik. Makaleler için bir sayfa sınırımız yok. Amacımız e-kitabı 2017 yaz sonuna yetiştirmek.

Yayınevi olarak, ateizm konusunda şimdiye dek, 2012’de ‘Ateizmi Anlamak’, 2013 yılında Sevan Nişanyan’ın ‘Hocam, Allaha Peygambere Laf Etmek Caiz Midir?’ ve 2016 yılında da ‘Kuran'ın Kaynakları’ isimli çalışmaları yayınladık.Tufan Çelebi

Propaganda Yayınlarıİletişim Adresi: tufan@propagandayayinlari.net