tumblr visit counter
Türkiye'de Ordu ve İnsan Hakları İhlalleri
tsk_cover

Türkiye'de Ordu ve İnsan Hakları İhlalleri

TSK ve Uygulamalarına İlişkin 1998 Yılı Panoraması

Study Center on Turkey (Türkiye Çalışmaları Merkezi, Hollanda)

Aslında bir kitaptan çok bir rapor, bir derleme olan bu çalışmayı, Hollanda‘da bulunan Study Center on Turkey adlı organizasyonun sağladığı küçük ölçekli bir finansal destekle sevgili arkadaşım Ayşegül Kuru ile birlikte hazırlamıştık. Her ikimiz de İzmir Savaş Karşıtları Derneği’nin (İSKD) aktif üyeleriydik. Antimilitarist bir yaklaşımla ve haklı haksız ayrımı yapmadan tüm savaşlara karşı çıkanların bir araya geldiği bu dernekte vicdani ret, şiddet karşıtlığı (şiddetten arınmış politik eylem), Kürt sorunu ve Türk - Yunan sorunu başlıca çalışma konularını oluşturmaktaydı. Vicdani reddin, savaşa karşı bireysel bir direniş olmasının yanı sıra, eğer politik/kitlesel bir boyut kazanırsa savaşın son bulmasını sağlayacak başlıca etkenlerden biri olabileceğini düşünüyorduk. Bunun için yapmamız gereken pek çok şeyden biri de zorunlu askerlik ile sürmekte olan savaşın karşılıklı etkileşim içinde bireylerde ve toplumda yol açtığı ağır tahribat ve travmayı görünür kılmak olacaktı. Bunu en iyi şekilde savaşa katılan askerlerin, hatta imkan olsa gerillaların, yaşadıkları ağır ve travmatik deneyimleri anlatmalarını sağlayarak yapabileceğimizi düşündük.

Çalışmamızın bu sürece yapabileceği en küçük katkı bizi fazlasıyla mutlu edecektir. Bu nedenle de çalışmamızı yılların derinliklerinden çıkarıp ulaşılabilir hale getirdikleri için Propaganda Yayınları’na çok teşekkür ediyoruz.

(Coşkun Üsterci, "Sunuş" yazısından)

satin al

Bu kitabı vicdani ret üzerine yayınladığımız diğer kitaplarla birlikte indirimli olarak satın alabilirsiniz! Tıklayın!

Kapak resmi: Serpil Odabaşı

Kapak tasarımı: İç Mihrak Propaganda Tasarım

Sunuş: Coşkun Üsterci

Yeni basımı yayına hazırlayan: Can Başkent

Referans Bilgileri Türkiye'de Ordu ve İnsan Hakları İhlalleri - TSK ve Uygulamalarına İlişkin 1998 Yılı Panoraması, Study Center on Turkey (Türkiye Çalışmaları Merkezi), Propaganda Yayınları, eISBN: 978-0-9879366-4-6 (pdf), 978-0-9879366-5-3 (ePub), 978-0-9879366-6-0 (mobi), 171 sayfa, Mart 2012.

Kitabımızı ayrıca

- idefix.com

- babil.com

- iTunes Music Store/iBookStore

- Google Play Store (Android Market)

- Google Books (kitabın ücretsiz okumasını buradan yapabilirsiniz)

- SmashWords

- Scribd

ve diğer birçok ekitap satış portalından da satın alabilirsiniz.

Bu kitaptan elde edilen gelir, Vicdani Ret üzerine çalışan sivil toplum kuruluşlarına aktarılmaktadır.